C0805C333K4REC7210
Mfr.Part #
C0805C333K4REC7210
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 33NF 16V X7R 10%
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ESD SMD Comm X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Applications :
ESD Protection
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.033µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
KEMET C0805C333K4REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.033μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)