C0805C331K8HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C331K8HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 10V X8R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
330pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C0805C331K8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 330pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)