C0805C301J5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C301J5GAC7800
Description
CAP CER 300PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.25 mm
Product Length (mm) :
2
Microwave Application :
No
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Class :
Class 1
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Wire Form :
Not Required
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance Value :
300pF
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Ratings :
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lead Spacing :
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
0.78
Dissipation Factor (%) :
0.1
Base Product Number :
C0805C
Height :
0.78 mm
Height - Seated (Max) :
Rad Hardened :
No
Tolerance (+ or -) :
5%
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Voltage :
50VDC
Series :
SMD Comm C0G
Termination Style :
Pad
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Mounting Style :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Construction :
Flat
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
1.25
Product Status :
Active
Product Diameter (mm) :
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
300(pF)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C301J5GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0805C301J5GAC7800 pinout, C0805C301J5GAC7800 datasheet PDF, C0805C301J5GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C301J5GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C301J5GAC7800
SMD Comm C0G 300(pF) 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805