C0805C273K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0805C273K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.027μF
Series :
SMD Auto X7R
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
880μm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C0805C273K5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)