C0805C272K4RAC7800
Mfr.Part #
C0805C272K4RAC7800
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Length :
2mm
Capacitance :
2.7nF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Height :
780μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
KEMET C0805C272K4RAC7800
2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805