C0805C271K1HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C271K1HACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 270PF 100V ULTRA ST
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
880μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
270pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0805C271K1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 270pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)