C0805C271F4HAC7800
Mfr.Part #
C0805C271F4HAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 16V X8R 0805
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
270pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
KEMET C0805C271F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 270pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)