C0805C241F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C241F4HACAUTO
Description
CAP CER 0805 240PF 16V ULTRA STA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Capacitance :
240pF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C0805C241F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)