C0805C241F1HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C241F1HACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 240PF 100V ULTRA ST
Capacitance :
240pF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL, High Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805C241F1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)