C0805C225K4PAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C225K4PAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging type :
Tape cut
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
C0805C225K4PAC7800+
Ratings :
Termination :
Standard
Max. temperature :
85°C
Voltage :
16VDC
Negative Tolerance :
10%
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Capacitance :
2.2 μF
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
16V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Content :
1pc(s)
Temperature Coefficient :
X5R
Mounting :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Tolerance ± :
10%
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Nominal voltage :
16V
Dielectric :
X5R
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Product Status :
Active
Dim :
(L x W x H) 2 x 0.5 x 1.25 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.25mm
Width :
0.5mm
Base Product Number :
C0805C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Length (mm) :
2
HTS :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Min. temperature :
-55°C
Series :
SMD Comm X5R
Dissipation Factor (%) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Product Height (mm) :
1.25
Material properties :
Capacity (elec.) :
2.2μF
Capacitance Value :
2.2uF
Pbfree Code :
yes
KEMET Corporation
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
ECCN Code :
EAR99
Product Depth (mm) :
1.25
Temperature Characteristics Code :
Package / Case :
Class :
Class 2
Case Style :
Ceramic Chip
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
2mm
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C225K4PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Type:C0805C225K4PAC7800+, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, C0805C225K4PAC7800 pinout, C0805C225K4PAC7800 datasheet PDF, C0805C225K4PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C225K4PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C225K4PAC7800
SMD Comm X5R 2.2 µF 16V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805