C0805C224J3RAL7800
Mfr.Part #
C0805C224J3RAL7800
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Package / Case :
Capacitance Value :
0.22uF
Construction :
Flat
Series :
SMD Comm X7R SnPb
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Failure Rate :
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Base Product Number :
C0805C
Temperature Coefficient :
X7R
Product Length (mm) :
2
Lead Style :
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Ceramic Chip
Dielectric :
X7R
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) :
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
0.78
Product Status :
Active
Microwave Application :
No
Product Depth (mm) :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Voltage :
25Vdc
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Features :
Capacitance :
0.22 µF
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminals :
2
Dissipation Factor (%) :
3.5
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C224J3RAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0805C224J3RAL7800 pinout, C0805C224J3RAL7800 datasheet PDF, C0805C224J3RAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C224J3RAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C224J3RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 0.22 µF 25V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805
C0805C224J3RAL7800 Overview
Programs on this device are of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) size/dimension.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.22uF capacitance value.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
C0805C224J3RAL7800 Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
a capacitance value of 0.22uF