C0805C223KARACAUTO
Mfr.Part #
C0805C223KARACAUTO
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Series :
SMD Auto X7R
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Width :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Height :
880μm
Capacitance :
0.022µF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
KEMET C0805C223KARACAUTO
SMD Auto X7R 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)