C0805C222JMREC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C222JMREC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 2.2NF 63V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
2200pF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Automotive, ESD Protection
Voltage - Rated :
63V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ESD SMD Auto X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C0805C222JMREC
KEMET C0805C222JMREC
ESD SMD Auto X7R 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R ±5% 2200pF