C0805C222F4GAC7800
Mfr.Part #
C0805C222F4GAC7800
Description
CAP CER 2200PF 16V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Height :
780μm
Length :
2mm
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
1%
Capacitance :
2.2nF
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.25mm
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C0805C222F4GAC7800
2.2nF Ceramic Capacitor 1% 0805
C0805C222F4GAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C0805C222F4GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 16V