C0805C221KARAC7800
Mfr.Part #
C0805C221KARAC7800
Description
CAP CER 220PF 250V X7R 0805
Package / Case :
Capacitance Value :
220pF
Voltage :
250VDC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.78
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
3
Microwave Application :
No
Product Depth (mm) :
1.25
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Dielectric :
X7R
Product Length (mm) :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C221KARAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:250VDC, C0805C221KARAC7800 pinout, C0805C221KARAC7800 datasheet PDF, C0805C221KARAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C221KARAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C221KARAC7800
Ceramic Capacitor 10% 0805