C0805C221K2GACAUTO
Mfr.Part #
C0805C221K2GACAUTO
Description
CAP CER 220PF 200V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
220pF
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Low ESL
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Case Code (Metric) :
Height :
780μm
Pbfree Code :
yes
0805 (2012 Metric)
Published :
Dielectric :
C0G
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto C0G
KEMET C0805C221K2GACAUTO
SMD Auto C0G 220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)