C0805C221JCGACAUTO
Mfr.Part #
C0805C221JCGACAUTO
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL, High Voltage
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220pF
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
SMD Auto C0G HV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805C221JCGACAUTO
SMD Auto C0G HV 220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)