C0805C221FBGAC7800
Mfr.Part #
C0805C221FBGAC7800
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package :
Cut Tape (CT)
Features :
Low ESL, High Voltage
Failure Rate :
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated :
630V
Series :
SMD Comm C0G HV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Capacitance :
220 pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
C0805C
Tolerance :
±1%
KEMET C0805C221FBGAC7800
SMD Comm C0G HV 220 pF 630V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)