C0805C220J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0805C220J5GACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic
Dielectric :
C0G
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Capacitance :
22pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
880μm
Multilayer :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
SMD Auto C0G
Published :
Mount :
Surface Mount
KEMET C0805C220J5GACAUTO
SMD Auto C0G 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)