C0805C202K3GAC7800
Mfr.Part #
C0805C202K3GAC7800
Description
CAP CER 2000PF 25V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Length :
2mm
Height :
780μm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
2nF
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
C0G
KEMET C0805C202K3GAC7800
2nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805