C0805C202G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C202G4HACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 2NF 16V ULTRA STABL
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Height :
880μm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
2000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C0805C202G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 2000pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)