C0805C201F5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C201F5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 200PF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
200pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805C201F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 200pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)