C0805C200F4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C200F4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 20PF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive
Height :
880μm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
20pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0805C200F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 20pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)