C0805C183M5JAC7800
Mfr.Part #
C0805C183M5JAC7800
Description
CAP CER 0.018UF 50V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
Series :
SMD Comm U2J
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.018μF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805C183M5JAC7800
SMD Comm U2J 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)