C0805C180K5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C180K5GAC7800
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0805
Package / Case :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
Pad
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Ceramic Chip
Product Depth (mm) :
1.25
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
18 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SMD Comm C0G
Number of Terminals :
2
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Width :
1.25 mm
Microwave Application :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50VDC
Capacitance Value :
18pF
Lead Style :
Ratings :
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Height :
0.78 mm
Product Height (mm) :
0.78
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Features :
Low ESL
Dielectric :
C0G
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Base Product Number :
C0805C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C180K5GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, C0805C180K5GAC7800 pinout, C0805C180K5GAC7800 datasheet PDF, C0805C180K5GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C180K5GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C180K5GAC7800
SMD Comm C0G 18 pF 50V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805