C0805C162M8HAC7800
Mfr.Part #
C0805C162M8HAC7800
Description
CAP CER 1600PF 10V X8R 0805
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
1600pF
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
KEMET C0805C162M8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1600pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)