C0805C160G5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C160G5GAC7800
Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0805
Capacitance :
16 pF
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Low ESL
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
C0805C
Lead Style :
RoHS :
Compliant
Series :
SMD Comm C0G
Product Status :
Active
KEMET C0805C160G5GAC7800
SMD Comm C0G 16 pF Capacitor ±2% Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C 0805 (2012 Metric)
C0805C160G5GAC7800 Overview
C0805C160G5GAC7800 Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C