C0805C160F1HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C160F1HACAUTO
Description
CAP CER 0805 16PF 100V ULTRA STA
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Ratings :
AEC-Q200
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Height :
880μm
Capacitance :
16pF
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0805C160F1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 16pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)