C0805C155M4RECAUTO7210
Mfr.Part #
C0805C155M4RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 1.5UF 16V X7R 20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
16V
Series :
ESD SMD Auto X7R
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Capacitance :
1.5μF
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, ESD Protection
ROHS3 Compliant
KEMET C0805C155M4RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 1.5μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)