C0805C155K4RECAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C155K4RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 1.5UF 16V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1.5μF
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
ESD SMD Auto X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Automotive, ESD Protection
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
KEMET C0805C155K4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 1.5μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)