C0805C154K4REC7210
Mfr.Part #
C0805C154K4REC7210
Description
CAP CER 0805 150NF 16V X7R 10%
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
ESD SMD Comm X7R
Applications :
ESD Protection
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805C154K4REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)