C0805C153M5JAC7800
Mfr.Part #
C0805C153M5JAC7800
Description
CAP CER 0.015UF 50V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.015µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
KEMET C0805C153M5JAC7800
SMD Comm U2J 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)