C0805C153J5RACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C153J5RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dielectric :
X7R
Length :
2 mm
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height (mm) :
0.78
Termination Style :
Pad
Features :
Series :
SMD Auto X7R
Ratings :
AEC-Q200
Dissipation Factor (%) :
2.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Width :
1.25 mm
Failure Rate :
Class :
Class 2
Height :
0.78 mm
Capacitance Value :
0.015uF
Product Depth (mm) :
1.25
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Construction :
Flat
Lead Style :
Mounting :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.015 uF
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Base Product Number :
C0805C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Microwave Application :
No
Product Length (mm) :
2
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
50VDC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C153J5RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, C0805C153J5RACAUTO pinout, C0805C153J5RACAUTO datasheet PDF, C0805C153J5RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C153J5RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C153J5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.015 uF 50V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805