C0805C153J5GACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C153J5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
SMD Auto C0G
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
Low ESL
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Automotive
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
880μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.015µF
Surface Mount :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0805C153J5GACAUTO
SMD Auto C0G 0.015μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)