C0805C152J1RAC7800
Mfr.Part #
C0805C152J1RAC7800
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
1.5nF
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
Surface Mount :
Length :
2mm
Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
KEMET C0805C152J1RAC7800
1.5nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0805