C0805C151K3GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C151K3GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 150PF 25V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
150 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
C0G
Product :
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
0.78
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Voltage :
25Vdc
Series :
SMD Comm C0G
Failure Rate :
Dissipation Factor (%) :
0.1
Package / Case :
Height :
0.78 mm
Construction :
Flat
Termination :
Standard
Tolerance :
10%
Base Product Number :
C0805C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Depth (mm) :
1.25
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Width :
1.25 mm
Class :
Class 1
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Length :
2 mm
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Microwave Application :
No
Product Status :
Active
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance Value :
150pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Features :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Ratings :
Voltage - Rated :
25V
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
2
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C151K3GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, Package / Case:0805, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0805C151K3GAC7800 pinout, C0805C151K3GAC7800 datasheet PDF, C0805C151K3GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C151K3GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C151K3GAC7800
SMD Comm C0G 150 pF 25V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805