C0805C151JCGACAUTO
Mfr.Part #
C0805C151JCGACAUTO
Description
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Surface Mount :
yes
Capacitance :
150pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Applications :
Automotive
Multilayer :
Feature :
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Height :
1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Length :
2mm