C0805C151J5GACAUTO7210
Mfr.Part #
C0805C151J5GACAUTO7210
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Failure Rate :
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto C0G
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Dissipation Factor (%) :
0.1
Capacitance Value :
150pF
Tolerance :
5%
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Voltage :
50VDC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Number of Terminals :
2
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Features :
Low ESL
Product Depth (mm) :
1.25
Capacitance :
150 pF
Mounting :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Microwave Application :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.78
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
2
Base Product Number :
C0805C
ECCN (US) :
EAR99
HTS :
Construction :
Flat
Ratings :
AEC-Q200
Case Style :
Ceramic Chip
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C151J5GACAUTO7210 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Voltage:50VDC, C0805C151J5GACAUTO7210 pinout, C0805C151J5GACAUTO7210 datasheet PDF, C0805C151J5GACAUTO7210 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C151J5GACAUTO7210 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C151J5GACAUTO7210
SMD Auto C0G 150 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805