C0805C123KCRACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C123KCRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 12NF 500V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Length :
2mm
Feature :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.25mm
Series :
SMD Auto X7R HV
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.012µF
Voltage - Rated DC :
500V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C