C0805C123K8JAC7800
Mfr.Part #
C0805C123K8JAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 10V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
52 Weeks
Capacitance :
0.012µF
Series :
SMD Comm U2J
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
KEMET C0805C123K8JAC7800
SMD Comm U2J 0.012μF 10V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)