C0805C123J4RAC7800
Mfr.Part #
C0805C123J4RAC7800
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
12nF
Radiation Hardening :
No
Length :
2mm
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
Package / Case :
Height :
780μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C0805C123J4RAC7800
12nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0805