C0805C121K5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C121K5GAC7800
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
120pF
Surface Mount :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
KEMET C0805C121K5GAC7800
120pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805