C0805C112J5GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C112J5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1100PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
1.25mm
Capacitance :
1100pF
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SMD Comm C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Height :
780μm
KEMET C0805C112J5GAC7800
SMD Comm C0G 1100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)