C0805C112F5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C112F5GAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1100PF 50V NP0 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
SMD Comm C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Low ESL
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
1100pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C0805C112F5GAC7800
SMD Comm C0G 1100pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)