C0805C106Z9VAC7800
Mfr.Part #
C0805C106Z9VAC7800
Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
6.3V
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Tolerance :
-20% to 80%
Capacitance Value :
10uF
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
1.25
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Height - Seated (Max) :
Construction :
Flat
Package / Case :
Mounting :
Surface Mount
Capacitance :
10 µF
Dissipation Factor (%) :
10
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage :
6.3VDC
Dielectric :
Y5V
Product Length (mm) :
2
Series :
SMD Comm Y5V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Microwave Application :
No
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Base Product Number :
C0805C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-30
Product Depth (mm) :
1.25
Features :
Lead Style :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C106Z9VAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:6.3VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-30°C ~ 85°C, C0805C106Z9VAC7800 pinout, C0805C106Z9VAC7800 datasheet PDF, C0805C106Z9VAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C106Z9VAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C106Z9VAC7800
SMD Comm Y5V 10 µF 6.3V Ceramic Capacitor -20% to 80% Y5V (F) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -30°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805