C0805C106M8PAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C106M8PAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
10V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Ratings :
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Width :
1.25 mm
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lead Style :
Tolerance :
20%
Capacitance :
10 µF
Voltage :
10VDC
Number of Terminals :
2
Applications :
Bypass, Decoupling
Reach Compliance Code :
Compliant
Microwave Application :
No
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Dielectric :
X5R
Dissipation Factor (%) :
10
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
Construction :
Flat
Package / Case :
Product Depth (mm) :
1.25
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination Style :
Pad
Failure Rate :
ECCN (US) :
EAR99
Termination :
Standard
KEMET Corporation
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Class :
Class 2
Capacitance Value :
10uF
Series :
SMD Comm X5R
HTS :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Height (mm) :
1.25
Case Style :
Ceramic Chip
Packaging :
Tape and Reel
Base Product Number :
C0805C
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Product :
General Type MLCCs
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C106M8PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10VDC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, C0805C106M8PAC7800 pinout, C0805C106M8PAC7800 datasheet PDF, C0805C106M8PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C106M8PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C106M8PAC7800
SMD Comm X5R 10 µF 10V Ceramic Capacitor 20% X5R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805