C0805C105Z9VAC7800
Mfr.Part #
C0805C105Z9VAC7800
Description
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0805
Voltage - Rated :
6.3V
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Capacitance Value :
1uF
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Tolerance :
-20% to 80%
Dissipation Factor (%) :
10
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
Series :
SMD Comm Y5V
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Product Depth (mm) :
1.25
Capacitance :
1 µF
Product Length (mm) :
2
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Product Status :
Active
Ratings :
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
Voltage :
6.3VDC
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Dielectric :
Y5V
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C0805C
Product Height (mm) :
1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-30
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Lead Style :
Microwave Application :
No
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C105Z9VAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-30°C ~ 85°C, C0805C105Z9VAC7800 pinout, C0805C105Z9VAC7800 datasheet PDF, C0805C105Z9VAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C105Z9VAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C105Z9VAC7800
SMD Comm Y5V 1 µF 6.3V Ceramic Capacitor -20% to 80% Y5V (F) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -30°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805