C0805C104J3RAC7800
Mfr.Part #
C0805C104J3RAC7800
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dissipation Factor (%) :
3.5
Dielectric :
X7R
Product Depth (mm) :
1.25
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage :
25Vdc
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
5%
Negative Tolerance :
5%
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Height (mm) :
0.78
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Lead Style :
Ratings :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
SMD Comm X7R
Applications :
Bypass, Decoupling
Width :
1.25 mm
HTS :
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
25V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.78 mm
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Termination :
Standard
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
C0805C
Product Length (mm) :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
2 mm
Termination Style :
Pad
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.1 µF
Positive Tolerance :
5%
Capacitance Value :
0.1uF
ECCN (US) :
EAR99
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Failure Rate :
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Flat
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Microwave Application :
No
Number of Terminals :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
KEMET Corporation
Package / Case :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C104J3RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, C0805C104J3RAC7800 pinout, C0805C104J3RAC7800 datasheet PDF, C0805C104J3RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C104J3RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C104J3RAC7800
SMD Comm X7R 0.1 µF 25V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805