C0805C102M3RAC7800
Mfr.Part #
C0805C102M3RAC7800
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805
Capacitance :
1000 pF
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Package :
Tape and Reel (TR)
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number :
C0805C
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
2
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Product Height (mm) :
0.78
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Flat
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Bypass, Decoupling
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
1.25
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance Value :
0.001uF
Tolerance :
20%
ECCN (US) :
EAR99
Series :
SMD Comm X7R
Microwave Application :
No
Voltage :
25Vdc
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Features :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C102M3RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, C0805C102M3RAC7800 pinout, C0805C102M3RAC7800 datasheet PDF, C0805C102M3RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C102M3RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C102M3RAC7800
SMD Comm X7R 1000 pF 25V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805