C0805C102KBRAC7800
Mfr.Part #
C0805C102KBRAC7800
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
1.25
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
2 mm
Series :
SMD Comm X7R HV
Construction :
Flat
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Microwave Application :
yes
Features :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Voltage - Rated :
630V
Width :
1.25 mm
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
1.25
Capacitance :
1000 pF
Base Product Number :
C0805C
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature (°C) :
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Capacitance Value :
0.001uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Ratings :
Voltage :
630Vdc
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Dielectric :
X7R
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C102KBRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs, Voltage:630Vdc, C0805C102KBRAC7800 pinout, C0805C102KBRAC7800 datasheet PDF, C0805C102KBRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C102KBRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C102KBRAC7800
SMD Comm X7R HV 1000 pF 630V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805